ZBrush projektowanie biiżuterii

ZBrush w jubilerstwie

 

 

projektowanie biżuterii w ZBrush

 

 

– Zastosowanie ZBrush w branży jubilerskiej –

 

„Tworzony ręcznie model w wosku tradycyjnym jubilerom zajmował kilka dni pracy. Z ZBrush jest to możliwe w kilka godzin”

                                                                                                                                                                                                                 Yann Bajard – Maq3D

„ZBrush jest podstawą w mojej pracy nad biżuterią, stał się narzędziem najbardziej instrumentalnym, dzięki któremu mogę wyrazić moją wizję i tworzyć swoje projekty. Jako rzeźbiarz tworzyłem dzieła na wiele dziesiątek lat. Kiedy zająłem się projektowanie biżuterii, początkowo byłem bardzo niechętny rzeźbieniu na komputerze. Obecnie nie mam już żadnych objekcji i szczerze wyznam, że obiekty stworzone w ZBrush zostały wyrzeźbione ręcznie.  Rzeczywiście czujesz prawdziwy dotyk narzędzia w ręku i właściwości materiału, absolutnie niesamowite osiągnięcie. ”  

 T.S Wittelsbach 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

W ostatnich latach projektanci biżuterii, którzy eksperymentowali z programami CAD oraz oprogramowaniem opartym na technikach NURBS  czuli się ograniczeni ich niewystarczającymi możliwościami. 

ZBrush umożliwia projektowanie biżuterii – pierścionka, obrączki, bransoletki – w taki sposób, jak rzeźbienie w wosku, który  jednocześnie przypomina tradycyjne metody projektowania biżuterii. Jednak dzięki zastosowaniu ZBrush tradycyjne projekty wzbogacono o narzędzia, które umożliwiają jubilerom nieograniczone poszukiwania, eksperymenty i zmiany. 

Biżuteria jest formą sztuki i nie powinna być odczuwana  jak techniczne ćwiczenia. ZBrush pozwala poczuć wirtualny wosk na wyciągnięcie ręki. Swoboda projektowania każdej formy czy kształtu, którzy sobie wyobrazisz możesz szybko przenieść jako projekt do programu ZBrush. 

Istnieje możliwość importowania podstawowych kształtów i szablonów do ZBrush. Modele NURBS utworzone w innych pakietach oprogramowania można zamieniać na trójkąty oraz przekształcać w edytowalne siatki. Korzystanie z wielu narzędzi do rzeźbienia w przyborniku ZBrush umożliwi nam stworzenie pięknych dzieł sztuki w zadziwiająco krótkim czasie. Personalizacja jest równie łatwa i szybka. Wizualizacja 3D pomoże testować i weryfikować efekty projektu 3D dostosowując go do wymagań klienta, a efekt finalny również można podziwiać w postaci wizualizacji 3D i to w wielu wariantach.  

ZBrush pozwala testować swoje projekty natychmiast dzięki możliwościom nadawania realistycznych materiałów i naturalnego oświetlenia. Używając narzędzia Material Capture Tool (MatCap) można odwzorować jakość tekstury z fotografii oraz stworzyć  realistyczny render obrazów swoich produktów. 

ZBrush pozwala opracować projekt od koncepcji do realizacji w ciągu jednego dnia. Korzystanie z plug-inu Decimation Master umożliwia konwertowanie gęstych modeli do siatki pod druk 3D bez ryzyka utraty szczegółów.  3D Print Eksporter pozwoli wybrać format wydruku 3D i wysłać go do punktu szybkiego prototypowania. Żaden inny program 3D nie oferuje tak dynamicznej i elastycznej pracy!